Gramatické kategórie podstatných mien
V škole stojím pred tabuľou a učiteľka mi nadiktuje podstatné meno a povie mi, že jej mám určiť gramatické kategórie. S vystrašeným pohľadom som sa na ňu len pozrela a nevedela som čo odo mňa chce. Toto sa stalo nie jednému z nás. Ale nie je to ťažké ako sa to na prvý pohľad zdá.
Gramatické kategórie podstatných mien sú rod, číslo a pád. Rod podstatných mien sa rozdeľuje na mužský ( ten ), ženský ( tá) a stredný ( to). Singulár a plurál je určovanie čísla. Ten kto nevie tak singulár je jednotné číslo napr. fľaška a plurál je množné číslo napr. fľašky. Ešte nám zostal pád. Pádov v slovenčine je až šesť. Patrí sem nominatív ( kto? čo?), genitív( koho? čoho?), datív ( komu? čomu?) akuzatív, ( koho ? čo? ) lokál ( o kom, o čom?) a ako posledný inštrumentál ( ským?, s čím?). tak to by sme mali gramatické kategórie.
A aby toho nebolo málo pri podstatných menách určujeme aj vzory. Mnoho ľudí si myslí, že aj vzor patrí medzi gramatické kategórie, ale nie je tomu tak. Ale pri podstatných menách sa určuje spolu s gramatickými kategóriami. Vzory rozdeľujeme na tri kategórie a to sú: mužský rod - chlap, hrdina, dub, stroj; ženský rod: žena, ulica, dlaň, kosť; stredný rod: mesto, srdce, vysvedčenie, dievča
